Neobsazenost průmyslových prostor roste
„Český trh průmyslových nemovitostí v posledních letech těžil z ekonomického růstu a silné poptávky. Díky spekulativní výstavbě dosáhla neobsazenost prémiových průmyslových prostor v prvním kvartálu 2020 svého čtyřletého maxima 5,0 % (438.000 m2),“ komentuje stav Michal Bílý, analytik realitně-konzultantské společnosti 108 AGENCY. Nejvyšší regionální neobsazenost mají Karlovarský a Ústecký kraj s 16 % následované Pardubickým krajem s 15 %. Obecně za vyšší neobsazeností stojí množství dokončených spekulativních projektů, které si však během výstavby nenašly nájemce. Na opačné straně spektra stojí z hlediska neobsazenosti Liberecký kraj, kde je vysoká poptávka po moderních průmyslových plochách, ale chybí připravené pozemky a déle Zlínský a Jihočeský kraj. Tyto kraje měly v prvním kvartálu plnou obsazenost.
Nově dokončené prostory a aktuální výstavba také nezůstaly pozadu. Částečně se na tom podílely a i v druhém kvartálu 2020 budou podílet dojednané transakce z minulého roku. „Vzhledem k současné výstavbě (436.620 m2) a ekonomické situaci očekáváme mírný růst neobsazenosti i v blízké budoucnosti,“ predikuje Michal Bílý. Nejsilnějším regionem z hlediska nové výstavby je v současnosti Středočeský kraj, kde je ve výstavbě 140.000 m2. Silná pozice Středočeského kraje je tvořena vazbami na výrobu a spotřebitelské centrum republiky – Prahu. Následuje Moravskoslezský kraj a Karlovarský kraj, dva kraje s vazbami na dodavatelské řetězce za hranicemi. Moravskoslezský kraj je v poslední době zároveň předmětem zvýšeného zájmu ze strany developerů.
„Přestože dopady pandemie nejsou na úrovni tvrdých dat zatím zřejmé, již nyní můžeme sledovat jasný růst e-commerce, just-in-time delivery a obecně stimulace a tlaku na dodavatelské řetězce. Následkem toho je trh stále více ovlivňován trendy v oblastech moderních technologií, kterými jsou internet věcí, automatizace, umělá inteligence a analytika, které zvyšují efektivitu ve skladech a pomáhají firmám zůstat konkurenceschopné. Jedním z lídrů tohoto vývoje je Amazon, který už minulý rok zacílil na rychlejší dodání zboží svým klientům,“ vysvětluje Jakub Holec, zakladatel a CEO 108 AGENCY.
Z investičního hlediska se investoři se zaměřením na nemovitosti stále více zajímají o český trh a to od roku 2015. V současné době je silná aktivita zahraničních institucionálních investorů (např. CBRE Global Investors, TPG), českých nemovitostních fondů (Arete, Accolade, DRFG nebo Conseq), stejně jako českých soukromých investorů.
Vývoj situace na trhu opět potvrzuje důležitost fungující logistiky, která by měla být jednou z priorit pro správný chod společnosti a ekonomiky, díky kterým je společnost schopná fungovat i v dobách téměř jakýchkoliv omezení.